Nove vijesti:
Content Management Powered by CuteNews
Collaboration

AIDS & CHILD (CH)
AIDS Action Council of the ACT, Canberra (AU)
AIDS Hilfe Schwiez (CH)
AIDS Hilfe Wien, Klagenfurt (AT)
Arcotel Allegra hotel, Zg
Asociaciď¿ Familia (ASHONPLAFA)
AVERT (UK)
Booksa, Zg
Caffe Argentina, Zg
Camera Obscura, Buddha Bar, Ri
Deutsche AIDS Hilfe (DE)
European AIDS Treatment Group (BE)
Europski dom Zagreb
Female Health Company, The (UK)
www.gay.hr                                                                                    Gimnazija Andrije Mohorovicica,Rijeka
HERO, Maryland State (US)
Hvatski zavod za javno zdravstvo
Iskorak, Zg
Jerusalem AIDS Project, The (IL)
Kafka Club, Zg
KIC, Zg
Klinika za djecje bolesti Zagreb (Klaiceva)
Knjizara Tamaris, Zg
KnjiznicaVladimir Nazor, Zg
London friend (UK)

Love Life South Africa (ZA)
Love Life STOP AIDS (CH)
MAMA, Zg
Mario Mieli, Roma (IT)                                                               Medvescak health club, Zagreb
Metromate GMFA (UK)
Ministry of Health, Botswana
New Zealand AIDS Foundation (NZ)                                              Otocac srednja skola
OS Miroslav Krleza Zg                                                                   OS Ivan Goran Kovacic, Petrinja
Positive Women, Victoria (AU)                                                  Prirodoslovna Skola Karlovac                                                          Ruder Boskovic gimnazija Osijek
Stayingnegative (AU)
STOP AIDS Graz (AT)
STOP AIDS NOW (NL)                                                   SUPPORT
Terrence Higgins Trust, The (UK)                                                        V gimnazija Zg
Victorian AIDS Council (AU)                                                  Viktorovac Srednja Skola Sisak
XV gimnazija (MIOC), Zg
Zavod za javno zdravstvo grada Zagreba

Sponsors

Udruga Miks & Arcotel Allegra predstavljaju ...

Maria Callas je tokom 50-tih godina prošlog stolječa postala poznata u cijelom svijetu zbog svog prelijepog glasa i jake ličnosti. Snimci njenih izvedbi poznatih opera popularni su i dan danas.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Maria Callas rođena je u New Yorku 1923. Njeno pravo ime je Maria Kalogeropolous, a njeni roditelji su bili iz Grčke. Maria je na nacionalnom konzervatoriju u Ateni studirala pjevanje, a onda je 1941, kada joj je bilo samo 17 godina, plaćeno da po prvi put pjeva u velikim operama. Ona je u narednih tri godine imala glavne uloge u nekoliko poznatih opera u Ateni.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

1945 Maria Callas je pozvana da pjeva u Italiji i bio je to pravi početak njene profesije operske pjevačice. 1949 se udala za talijanskog industrijalca Giovanni Battista Meneghini-ja koji je postao njen savjetnik i menadžer. 1950 ona je po prvi put pjevala u milanskoj La Scali u izvedbi Verdijeve Aide.

1956, Maria Callas se prvi put pojavila u Metropolitan operi u New Yorku, u operi Norma talijanskog skladatelja Vincenzo Bellinija.

Maria Callas je u svojoj karijeri snimila više izvedbi nego bilo koji drugi pjevač njenog vremena.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

1959 je okončan njen brak s Meneghinijem. Ona je postala ljubavnica bogatog grčkog biznismena Aristotela Onassisa, za koga se željela udati i s kim je htjela imati dijete. Međutim 1968, Onassis je iznenadno odlučio da je napušta i da se ženi s Jacqueline-om Kennedy, udovicom ubijenog američkog predjsednika Johna Kennedija.

Maria Callas je umrla od srčanog udara u svom domu u Parizu 1977 u 53-oj godini života. Ljudi koji su imali priliku čuti Mariju Callas kažu da nikada neće zaboraviti njen glas. Neki čak kažu da je ona isto toliko popularna danas koliko je bila na vrhuncu svoje karijere.

04.10.2006. 15:21 autor: Darko
0 komentara

ime:
mail: (opcionalno)

smajlići:

smile wink wassat tongue laughing sad angry crying

| Zaboravi me
Stranica je optimirana za rezoluciju 1024x768 i 32-bitnu boju.